تبلیغات
عشق كبریت نیست - ارزش‌های حماسه حسینی باید توسط پژوهشگران بازتعریف شود
عشق كبریت نیست كه بی خطرش را بسازند

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 28 آبان 1391-12:21 ب.ظابوالقاسم حسینجانی، نویسنده و محقق حوزه دین با اشاره به برخی آسیب‌های تالیفات عاشورایی و تاکید بر این که حرکت امام حسین(ع) به کربلا برای کشتن یا کشته شدن نبود، گفت: حسین(ع) می‌خواست وضع جهان، بینش و مسیر حرکت جامعه را عوض کند و در صدد تشکیل حکومت نبود، این مساله مهم بایستی در کتاب‌هایی که با موضوع حماسه حسینی نوشته می‌شوند تبیین شود
حسینجانی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عنوان کرد: امام علی(ع) در نهج‌البلاغه معانی ارزشی و بینشی را ارایه کرده‌اند که قیام امام حسین در کربلا را می‌توان عملیاتی کردن آن ارزش‌ها و معانی دانست، معانی که در دنیای کنونی تحریف یا فراموش شده‌اند یا به‌گونه دیگری معنی می‌شوند. ما نیازمند بازتعریف و بازیافت این ارزش‌ها هستیم تا بتوانیم کاری کنیم که قطار عاشورا در مسیر اصلی‌اش حرکت کند. 
حسینجانی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عنوان کرد: امام علی(ع) در نهج‌البلاغه معانی ارزشی و بینشی را ارایه کرده‌اند که قیام امام حسین در کربلا را می‌توان عملیاتی کردن آن ارزش‌ها و معانی دانست، معانی که در دنیای کنونی تحریف یا فراموش شده‌اند یا به‌گونه دیگری معنی می‌شوند. ما نیازمند بازتعریف و بازیافت این ارزش‌ها هستیم تا بتوانیم کاری کنیم که قطار عاشورا در مسیر اصلی‌اش حرکت کند. 

وی مراسم عاشورای کنونی را نوعی هیاهو، معرکه‌گیری و در مواردی خرافه‌نگری توصیف کرد و گفت: عاشورا، کربلا و امام حسین(ع) نیازی به چنین اقداماتی ندارند، همچنان که مکتوبات و اسناد نیز حکایت می‌کنند، سومین پیشوای شیعیان برای تمامی اقدامات خود با تدبیر و برنامه‌ریزی عمل می‌کردند، چنانچه غیر از این بود امام از راه‌های ارتباطات منطقی، مذاکره و نامه‌نگاری برای اقدامات خود استفاده نمی‌کردند. 

این نویسنده و پژوهشگر دینی با تاکید بر این که حرکت امام حسین(ع) نه برای کشتن و نه برای کشته شدن بود، عنوان کرد: چنانچه هدف ایشان کشته شدن بود که عملی انتحاری به‌شمار می‌آمد! و می‌دانیم که امام چنین قصدی نداشتند. همچنین ایشان در پی کشتن هم نبودند؛ چرا که می‌خواستند وضعیت جهان را تغییر دهند، باورها و مسیر حرکت جامعه را عوض کنند و بر اساس اسناد، واقعا در پی تشکیل حکومت بودند. 

نویسنده كتاب «اگر شهادت نبود» 
به جای این همه عزاداری‌های شدید و در مواردی نامتعارف که با هیجان فراوان و هیاهو همراهند، نیازمند تفکر و تعقل در اندیشه امام حسین(ع) هستیم تا بتوانیم به جمع‌بندی برسیم. معتقدم عاشورا جمع‌بندی دوباره و جهانی انسان و زندگی است 
با اشاره به آموزه‌های ارزشمند امام علی(ع) در کتاب «نهج‌البلاغه» اظهار کرد: نمی‌توان با حکومتی که مردم‌سواری می‌کند، نه مردم سالاری به خدا رسید. 

وی با اشاره به کتاب‌هایی که درباره رویکردهای و نگرش حرکت امام حسین(ع) از مدینه به کربلا نوشته شده‌اند و اسناد این حوزه گفت: بنای حرکت ایشان کشتن نبود، چرا که بارها برای ایشان موقعیت مقاتله ایجاد شد اما امام حتی به یارانش هم اجازه مقاتله یا ورود به عرصه نبرد ندادند. همچنان که در برخی از آثار و اسناد آمده است، حدود دو یا سه روز مانده به عاشورا امام حسین(ع) با یکی از یاران خود در حال سرکشی به خیمه‌ها بودند که در همان هنگام همراه امام به ایشان می‌گوید که شمر را در فاصله دوری می‌بیند، اگر امام اجازه دهند می‌تواند او را هدف بگیر و بزند، اما امام اجازه ندادند. 

حسینجانی معتقد است: همچنان که از مفاهیم «نهج‌البلاغه» استناد می‌شود، بنای قیام امام حسین(ع) و یارانشان فروپاشی و از میان بردن جاهل نبود، ایشان می‌خواستند جهل و جهالت را از میان بردارند، کاری کاملا عاقلانه تا جامعه خود را به مرکز ثقل جهانی برسانند. در روایات از حضرت زینب(س) نیز به عنوان عقیله بنی‌هاشم یاد می‌شود؛ یعنی فردی که تفکرش غالب بود. تمامی این ادله بر منطقی بودن این حرکت دلالت دارند.

این نویسنده و محقق حوزه علوم دینی با تاکید بر این که تمام معیارها و میزان اقدامات سالار شهیدان «عزت» بود، گفت: بر اساس این تفکر نمی‌شود انسان زیر بار ناحق دیگران برود و بگوید که من آزاده‌ام. باید در تالیفات و تحقیقاتمان چنین نگرش‌ها و باورهایی را به معرض گفتمان بگذاریم و این گفتمان را جهانی کنیم چرا که معتقدم «عاشورا» ارتباط قوی با صلح جهانی دارد. 

این شاعر  با انتقاد از عزاداری‌هایی که بر مبنای حرکت‌های خشونت‌آمیز مانند قمه‌زنی و خودزنی‌اند، عنوان کرد: همه این‌ها نمادها و باورهایی تحریف شده‌اند 
برای مقابله با تحریفات تعریف‌ها و بازگشت به اصل مفاهیم و ارزش‌های قرآنی، دینی و معنوی نیازمند تشکیل میزگردهایی با استناد به قرآن، روایات، سخنان پیامبر(ص)، کتاب «نهج‌البلاغه» و اندیشه‌های امام حسین(ع) هستیم تا با بررسی حقیقت دین و معنویت به بدعت‌ها و تحریف‌ها به مقابله بپردازیم و بسیاری از الگوهای غلط و مسموم را تصحیح کنیم 
که باید از راه‌های گوناگون نظیر سخنرانی، گفت‌وگو، تالیف و پژوهش و آموزش با آن‌ها مبارزه کنیم و چنین نگرش‌هایی را از میان برداریم. این همان پاکسازی جاهلیت است که پس از آن باید به عنوان نویسنده و پژوهشگر حوزه دین، به بازتعریف و بازتولید آن بپردازیم. 

وی که کارشناس سلسله نشست‌های «عاشورا؛ كارگاه عملیاتی نهج‌البلاغه» است، هدف از برپایی چنین کارگاه‌هایی را تولید و اشاعه مسایل و باورهای کاربردی یاد کرد و گفت:‌ متاسفانه در مواردی شاهدیم که قطار عاشورا از ریل و مسیر اصلی خود خارج شده است. به جای این همه عزاداری‌های شدید و در مواردی نامتعارف که با هیجان فراوان و هیاهو همراهند، نیازمند تفکر و تعقل در اندیشه امام حسین(ع) هستیم تا بتوانیم به جمع‌بندی برسیم. معتقدم عاشورا جمع‌بندی دوباره و جهانی انسان و زندگی است و نویسندگان این حوزه باید آن را ندنظر قرار دهند. 

نویسنده کتاب «فراسوی خیال خاکیان» در پایان متذکر شد: برای مقابله با تحریفات تعریف‌ها و بازگشت به اصل مفاهیم و ارزش‌های قرآنی، دینی و معنوی نیازمند تشکیل میزگردهایی با استناد به قرآن، روایات، سخنان پیامبر(ص)، کتاب «نهج‌البلاغه» و اندیشه‌های امام حسین(ع) هستیم تا با بررسی حقیقت دین و معنویت به بدعت‌ها و تحریف‌ها به مقابله بپردازیم و بسیاری از الگوهای غلط و مسموم را تصحیح کنیم. تداوم حرکت امام حسین(ع) یعنی مبارزه برای زنده کردن حق و روشنگری این که چه کسانی از فضای موجود استفاده و چه افرادی سوء استفاده می‌کنند؟ باید به تفکر عمیق بنشینیم تا دریابیم چه کنیم که به حسین(ع) وصل شویم. 

ابوالقاسم حسینجانی میاندهی سال 1328 در بندر انزلی متولد شد. وی علاوه بر سرودن شعر به واسطه آشنایی با زبان‌های انگلیسی و عربی، در حوزه ترجمه نیز فعالیت دارد. در کنار شعر و ترجمه به نویسندگی نیز اشتغال دارد. از  تالیفات وی می‌توان به کتاب‌هایی مانند «حسین(ع)، احیاگر آدم»، «بی‌مرگ، مثل صنوبر»، «مقدمه‌ای بر شیطان»، «اگر شهادت نبود»، «در اقلیم خویشت»، «چفیه‌های چاک چاک»، «سمت صمیمانه حیات» و «فراسوی خیال خاکیان» اشاره کرد.


تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 28 آبان 1391 12:24 ب.ظ


How did the Achilles tendon get it's name?
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:58 ب.ظ
It's very trouble-free to find out any topic on web as
compared to books, as I found this post at this website.
http://dan3bradshaw53.sosblogs.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 10:22 ق.ظ
Hi there! This post couldn't be written much better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I'll forward this post to him.
Fairly certain he's going to have a good read. Thank you for sharing!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:18 ق.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your
site, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided
shiny clear idea
گیلان آنلاین
جمعه 15 دی 1391 07:28 ب.ظ
چند گفتگو با دکتر حسینجانی:
http://guilanonline.ir/index.php?mod=content&met=content_more&id=4222#.UOb7cGdP3Q0
و
guilanonline.com/index.php?mod=content&met=content_more&id=4112

و

http://www.guilanonline.ir/index.php?mod=content&met=content_more&id=3975#.UOb7nGdP3Q0

طاهایی
شنبه 11 آذر 1391 06:29 ب.ظ
با سلام
یه سوال داشتم و اون اینکه کتاب" اگر شهادت نبود " را از کجا میشه تهیه کرد اگه آدرس و شماره بدین خیلی ممنون میشم و اگه تو انقلاب هستش بگین که راحت بخریمش
با تشکر
ساسان
یکشنبه 28 آبان 1391 12:42 ب.ظ
pسلام وبلاگتو دیدم قالب قشنگی داشت برای اینکه افزایش بازدید داشته باشی و تو گوگل بالا بیایی بیا با دو کلیک وبلاگتو ثبتش کن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر